Kursy Tańca

Walc wiedeński kroki, Akademia Tańca Kraków

Kursy Tańca
Lekcje tańca
Nauka tańca
 

  Walc wiedeński

NOWA WERSJA STRONY          GRAFIK    ZAPISY

UWAGA! Jest to archiwalna wersja strony. Zapraszamy do korzystania z nowej witryny
http://naukatanca.com

TAŃCE STANDARDOWE

WALC WIEDEŃSKI

Takt: 3/4
Tempo: 60 taktów na minutę

Zarys historii
Walc wywodzi się z tańców ludowych południowych Niemiec, początków należy dopatrywać się już w XIV wieku. W początkowym okresie walc miał większe możliwości rozwoju w Austrii niż w Niemczech za sprawą dworu cesarskiego Austrii gdzie pieśni i tańce ludowe cieszyły się zawsze niezmierną popularnością Do muzyki operowej walc wkroczył po raz pierwszy w 1786 roku za sprawą finału opery Una cosa rara. Zanim jednak walc zaczął panować na parkietach dworskich pojawiały się liczne protesty i sprzeciwy, ostrzegano np. przed zgubnymi konsekwencjami wirowania mogącymi prowadzić nawet do śmierci. Na początku XIX wieku ukształtowały się w Europie dwa typy walca: niemiecki i francuski. Kolejnym był walc wiedeński z charakterystycznym rotacyjnym ruchem obrotowym.

Styl i charakter tańca
Walc wiedeński jest tańcem wirowym, wymagającym dużej przestrzeni. Może być tańczony w wersji uproszczonej na dwa (walc dwukrokowy) lub na trzy (walc trzykrokowy) pozwalający wirować w obrotach w prawo dookoła sali. Walc wiedeński ma charakter liryczny, romantyczny.

Postawa taneczna
Partner ze swoją partnerką ustawiają się naprzeciwko siebie w postawie naturalnie wyprostowanej, biodra blisko siebie, twarze zwrócone lekko w lewo, głowy uniesione. Prawa dłoń tancerza znajduje się w okolicach lewej łopatki tancerki, pozostałe, połączone ręce unoszą na wysokość głowy tancerki.

Rytm
Każdy krok walca wiedeńskiego ma taką samą wartość rytmiczną. W ciągu jednego taktu wykonujemy trzy kroki, ostatni łączy obie stopy razem.

Technika
Walca wiedeńskiego tańczymy wirując dookoła sali w prawo i w lewo. Kroki w przód stawiamy od pięty, kroki boczne na podeszwie. Po wykonaniu kroku przenosimy ciężar ciała na ostatnio postawioną nogę.


 

© AKADEMIA TAŃCA KRAKÓW