Czym tak naprawdę jest Discofox?

By | 22 listopada 2013

W dzisiejszych czasach taniec stał się bardzo popularną i łatwo dostępną formą rozrywki, spędzania wolnego czasu, rozwijania swoich pasji. Dzięki łatwemu dostępowi do szkół tańca, instruktorów, każdy ma możliwość spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach tanecznych. Nie tak dawno swój najlepszy czas przeżywała w Polsce salsa. Powstały kluby/ szkoły salsy, salsoteki, imprezy tematyczne. Obecnie taki rozkwit przeżywa Discofox. Ale czy tak naprawdę wiemy czym jest ten taniec o tajemniczo brzmiącej nazwie?co-to-jest-discofox

Discofox należy do kategorii tańców freestyle, podobnie jak salsa, hip hop czy break dance. Taniec ten jest bardzo popularny w takich krajach jak Niemcy, Austria, Włochy, Rosja. Na świecie znany jest również pod nazwami Discofox, Disco Swing, Hustle czy Rock Fox. Nazwy te są (a raczej powinny być) powszechnie znane albowiem są zatwierdzone przez organizację międzynarodową – IDO (International Dance Organization).

Jak łatwo zauważyć, już na „dzień dobry” w Polsce pojawia się problem z nazewnictwem, krótko mówiąc „wolna amerykanka” – każdy nazywa ten taniec jak chce. Możemy się spotkać z takimi określeniami jak: 2 na 1 (najbardziej powszechne), taniec użytkowy, dyskotekowy, weselny, disco tep. Sięgając do przepisów łatwo zauważyć, że nie są to określenia przyjęte przez IDO a jedynie nazwy, które powstają ma własnym podwórku tanecznym, na potrzebę nazwania tego co znajduje się w ofercie szkół. Sytuacja Discofox jest w Polsce dzięki temu bardzo trudna. Bardzo duża liczba tancerzy tańczy i ćwiczy na co dzień kroki i figury, ale tak do końca nawet nie wiedzą co tańczą. Nie można ich za to winić, gdyż odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa na barkach nauczycieli tańca. Tu należałoby się zastanowić i zadać sobie pytanie – czego tak naprawdę uczą instruktorzy i jaka jest jakość przekazywanej wiedzy, gdy nie znają nawet poprawnej nazwy dyscypliny, której nauczają?! Czy ktokolwiek pokusiłby się o wymyślanie własnej, autorskiej nazwy dla rumby, salsy czy tanga tylko po to, aby we własnej ofercie wpisać, że uczy się jakiś nowości? Zapewne nie, więc dlaczego taki los spotyka Discofox?

Na Discofox można spojrzeć z dwóch stron – z jednej jako dyscypliny turniejowej, z drugiej jako sposobu powszechnie wykorzystywanego przy różnych okazjach takich jak wesela, studniówki czy imprezy okolicznościowe. Ktoś może się dziwić: „Jak to, Discofox (2 na 1) tańcem turniejowym?” Ano tak! Wszelakie zawijańce, ręczniki, dziury, wychylenia i pozy prezentują się wspaniale jeśli są dopracowane w każdym możliwym szczególe i są dobrze osadzone w muzyce. Przygotowanie tancerzy do występów czy pokazów wymaga od instruktora głębokiej wiedzy merytorycznej na ten temat a nie tylko znajomości 58 sposobu obrócenia partnerki. To złożony proces, który powinien objąć przygotowanie techniczne tancerzy, choreografię oraz stroje, itd.

Discofox to powszechnie nazywany w Polsce taniec użytkowy – oczywiście tak, choć pamiętać należy, że to nazwa nieformalna. Muzyka rozrywkowa na 4/4, hity lat 70, 80, 90 a także porywające na parkiet nowości muzyczne pozwalają tancerzom dobrze się bawić przy wykorzystaniu choćby kilku/ kilkunastu  podstawowych figur. Pamiętać należy, że jest to taniec par i w parze powinna znaleźć się osoba, która prowadzi (mile tu widziana rola partnera ;)).

Reasumując tę krótką refleksję na temat Discofox: to taniec par należący do grupy tańców freestylowych, cieszący się ogromną popularnością za granicą a w Polsce nie doceniany i wciąż traktowany po macoszemu. Discofox jest na co dzień wykorzystywany na wszelakich imprezach, ale pamiętać należy, że tańczony jest również turniejowo. Muzyka dance, rytmiczna, energiczna, ruszająca nogi do tańca, ale uwaga! – nie tylko szybki łomot daje nam zielone światło do tańczenia Discofox. Wolna muzyka również tańczona jest tą techniką. Co więcej, daje tancerzom więcej czasu i możliwości dla pełnego zaprezentowania swoich umiejętności. Jest czas na pozy, zatrzymania, solowe akcje partnera czy podkreślenie/zaakcentowanie roli partnerki.

Obecnie sytuacja Discofox w Polsce napawa niepokojem. Tak bardzo lubiana przez tancerzy dyscyplina taneczna jest traktowana wciąż przez wiele osób również z tanecznego środowiska z ogromnym lekceważeniem. Przeraża liczba mitów jakie tworzą się na temat tego tańca.

Nie dajcie się zwariować tylko tańczcie DISCOFOX!