Jak się tańczy taniec Discofox?

By | 6 lipca 2013

Wielokrotnie spotykamy się z pytaniem co to jest właściwie taniec Discofox i dlaczego go uczymy na naszych kursach?

Discofox?

Taniec Discofox popularny jest w Polsce od wielu lat, ale problem polega na tym, że dużo osób tańcząc go nie wie, że… tańczy właśnie Discofox! Dużo częściej stosowane nazwy to „dwa na jeden”, „2 na 1”, taniec imprezowy, taniec użytkowy. Niestety wiele szkół tańca prowadząc nie używa właściwego nazewnictwa i kursanci nie wiedzą tak naprawdę jakiego tańca się uczą. Na świecie najczęściej stosuje się nazwę Discofox, czasem też stosując pisownię Disco-fox. Inne używane nazwy to Disco Hustle, Swing Fox, Disco Swing, Rock Fox.

Fakty i mity

Niewątpliwie jest to taniec uniwersalny, którego w podstawowej formie bardzo łatwo i szybko się nauczyć. Nawet początkujący tancerze błyskawicznie opanowują podstawowe figury stopniowo tańcząc coraz bardziej zaawansowane kombinacje. Taniec może być tańczony praktycznie do każdej muzyki na 4/4 czy 2/4, czyli popularnych przebojów zarówno w wolnym jak i szybkim tempie. Dlatego z powodzeniem nadaje się na wesele, dyskotekę, dancing – wszędzie tam gdzie przyjdzie Wam zatańczyć w parze.

Niestety niektórzy rolę Discofox ograniczają tylko i wyłącznie do roli jaką może pełnić jako „taniec weselny”. Nie wiedzą lub zapominają o tym, że taniec ten tańczony jest również turniejowo. W Europie takie turnieje organizuje IDO (International Dance Organization), swoje turnieje mają również Rosjanie. Można więc zatańczyć Discofox na naprawdę wysokim poziomie – wystarczy zobaczyć w akcji pary biorące udział w Mistrzostwach Europy lub Świata.

Co ważne Disco-Samba to nie Discofox! Ten pierwszy tańczy się w sposób bardzo podobny do samby (rozliczenie 1,2,3, 4), ten drugi liczymy 1, 2 i 3 przez co taniec prezentuje się dużo dynamiczniej.

Towarzyski czy discofox?

Takie pytanie stawiają sobie często osoby, które myślą o zapisaniu się na kursy tańca. Oczywiście najlepiej umieć zatańczyć wszystko 🙂 W naszej szkole tańca Discofox został dołączony do programu kursów tańca towarzyskiego więc oprócz walca angielskiego, samby czy tanga uczymy się również jego. Dla osób, które chcą się skupić tylko i wyłącznie na Discofox prowadzone są kursy poświęcone tylko temu jednemu tańcowi i dlatego ilość wprowadzanych elementów może być dużo, dużo większa.

Tańce towarzyskiego to duża różnorodność, ogólne wytańczenie i duży rozwój taneczny, ale przydatność w praktyce jest problematyczna. Ilość miejsc gdzie spotkamy się z tańcami towarzyskimi (oczywiście pomijając turnieje tańca) jest mocno ograniczona. Gdzie przydaje się Discofox? Wszędzie tam gdzie zagra muzyka 😉

Nie ważne jaki styl taneczny będzie lub jest Waszym ulubionym – tańczcie i czerpcie z tego jak najwięcej przyjemności.