Jaki utwór na Pierwszy Taniec?

By | 3 września 2013

Jaki utwór wybrać na Pierwszy Taniec? Czym się kierować, gdzie i czego szukać, aby Wasz taniec wszystkich zaskoczył?

Jaka piosenka na Pierwszy Taniec? Dokonując wyboru można zastosować dwa różne podejścia:

  • wybieramy rodzaj tańca
  • wybieramy utwór


Jaki taniec?

Pierwsze podejście jest takie, że wybieramy najpierw jaki taniec chcemy zatańczyć. Jeszcze parę lat najbardziej popularny był walc wiedeński, który tradycyjnie rozpoczynał każdy bal jak również przyjęcia weselne. Obecnie na pierwszym miejscu w rankingu stworzonym przez przygotowujące się do wesela pary jest walc angielski, potem walc wiedeński, Discofox, blues, rumba, quickstep i… różne mieszanki, miksy mające zaskoczyć publiczność.

Rozwiązanie dobre, bo najpierw wybieramy jaki rodzaj tańca nam najbardziej odpowiada. Bierzemy pod uwagę zarówno charakter muzyki jak też tempo i oczywiście nasze predyspozycje do tańca. Nie wszyscy będą mistrzem bardzo szybkiego, wirowego walca wiedeńskiego czy dobrze nie będą się czuć tańcząc np. jive’a.

Kiedy już wybór padnie na konkretny taniec dopiero wtedy szukamy konkretnego utworu i na tym etapie najlepiej korzystać z pomocy fachowca. Bardzo często zdarza się, że pary chcą się uczyć walca angielskiego i przychodzą z wybranych utworem na 4/4 zamiast 3/4. Walca do tego zatańczyć się po prostu nie da.

Jaki utwór?

Drugie rozwiązanie jest takie, że z różnych powodów para chce zatańczyć do jakiegoś konkretnego utworu. Często wiąże się on z jakimiś wspomnieniami, przykładowo para przy tym utworze się poznała. Wtedy instruktor tańca zastanawia się jaką choreografię do utworu przygotować.

Warto jednak zwrócić uwagę, że powiedzenie iż do każdej muzyki da się zatańczyć nie do końca jest prawdziwe. A na pewno nie dotyczy to każdej pary często bez żadnego przygotowania taneczno-muzycznego. Należy się więc liczyć z tym, że wybrany utwór należy zmienić na inny…

Profesjonalny wybór

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych metod jednocześnie. Korzystając z pomocy doświadczonego instruktora tańca, który zna już Wasze predyspozycje do tańca należy wspólnie się zastanowić i przesłuchać kilka/kilkanaście propozycji utworów, spróbować do nich zatańczyć tak, aby para dobrze i pewnie się czuła przy danej muzyce. Ślepe naśladowanie innych par oglądniętych na youtubie rzadko kiedy się sprawdza.