Kursy Tańca

Foxtrot, fokstrot, Slowfox, kroki, Akademia Tańca Kraków

Kursy Tańca
Lekcje tańca
Nauka tańca
 

  Fokstrot

NOWA WERSJA STRONY          GRAFIK    ZAPISY

UWAGA! Jest to archiwalna wersja strony. Zapraszamy do korzystania z nowej witryny
http://naukatanca.com

TAŃCE STANDARDOWE

FOXTROT - FOKSTROT - SLOW FOX

Takt: 4/4
Tempo: 30-32 taktów na minutę

Zarys historii
Twórcą fokstrota był Amerykanin Harry Fox, aktor, który w 1913 roku wprowadził na scenę teatru pewną ilość specyficznych kroków dotąd nie spotykanych w balecie określanych mianem "Fox's Trot". Na początku fokstrot był tańcem dowolnym, bez ściśle określonych reguł. Taniec ten dawał tańczącym odprężenie, nie nastręczał trudności, tancerze poruszali się w praktycznie dowolny sposób. Jednakże w 1914 roku amerykański związek nauczycieli tańca ustalił pierwsze zasady tańczenia fokstrota, wprowadzono podział na kroki wolne i szybkie tańczone po linii prostej lub w obrotach w prawo. Taniec ten w dalszym ciągu był rozwijany przez angielskich nauczycieli tańca, którzy wzbogacili fokstrota o kroki boczne i określili rytm tych kroków: wolno, szybko, szybko.

Styl i charakter tańca
Fokstrota tańczy się na całych stopach, w sposób wygodny tak, aby nie męczył zbytnio tańczących. Muzyka fokstota ma charakter liryczny, spokojny. Tańczący poruszają się płynnie, posuwiście, bez zbędnych zatrzymań i dodatkowych przyruchów. Ciała tańczących są praktycznie cały czas w ruchu.

Postawa taneczna
Partner ze swoją partnerką ustawiają się naprzeciwko siebie w postawie naturalnie wyprostowanej, biodra blisko siebie, twarze zwrócone lekko w lewo, głowy uniesione. Prawa dłoń tancerza znajduje się w okolicach lewej łopatki tancerki, pozostałe, połączone ręce unoszą na wysokość głowy tancerki.

Rytm
Dwa pierwsze kroki są wolne, półtaktowe, kolejne dwa zaś szybkie, ćwierćtaktowe. Całość mieści się w sześciu uderzeniach, co daje półtora taktu.

Technika
Robimy długie kroki, stawiamy nogi do przodu od pięty, do tyłu od palców, do boku zaś na palcach. Nogi należy prowadzić wąsko, a ciężar ciała należy niezwłocznie przenosić na nogę, która wykonała krok.


 

© AKADEMIA TAŃCA KRAKÓW