Kursy Tańca

Rumba kroki, Akademia Tańca kraków

Kursy Tańca
Lekcje tańca
Nauka tańca
 

  Rumba

NOWA WERSJA STRONY          GRAFIK    ZAPISY

UWAGA! Jest to archiwalna wersja strony. Zapraszamy do korzystania z nowej witryny
http://naukatanca.com


TAŃCE LATYNOAMERYKAŃSKIE - RUMBA

RUMBA

Takt: 4/4
Tempo: 28-32 taktów na minutę

Zarys historii
Analogicznie jak wiele innych tańców Ameryki Łacińskiej początków rumby poszukiwać należy wśród rytmów, pieśni i tańców niewolników afrykańskich, którzy ponad 400 lat temu byli przewożeni na Kubę i inne wyspy karaibskie. Słowo rumba jest pochodzenia hiszpańskiego i oznacza na Kubie taniec ludowy pełny gwałtownych i wijących się ruchów bioder i ramion. Rumba pojawiła się się w Europie w 1927 roku w Paryżu gdzie zaprezentowana została przez kubańskich tancerzy.

Styl i charakter tańca
Na turniejach tańca towarzyskiego tańczy się tzw. rumbę kubańską, oprócz tego na dansingach spotkać można również jej uproszczoną wersję - rumbę square tańczoną przez mniej zaawansowanych tancerzy. W rumbie tańczy ciałe ciało oprócz barków i głowy pozostających prawie bez ruchu. Wszystkie kroki stawiane są na całe stopy, brak w tym tańcu unoszeń i opadań. Rumba jest tańcem statycznym tańczonym prawie w miejscu.

Postawa taneczna
Postawa naturalnie wyprostowana, głowy uniesione wysoko, cieżar ciała umiejscosiony jest na całych stopach. Tancerz i tancerka ustawiają się naprzeciw siebie, tancerz obejmuje tancerkę prawym ramieniem i umieszcza swą dłoń w okolicach lewej łopatki partnerki. Jest to tzw. postawa zasadnicza. Oprócz tego rumbę tańczymy również w pozycji otwartej kiedy to tancerz trzyma lewą ręką prawą dłoń partnerki, a pozostałe ręce wysunięte są swobodnie do boku.

Rytm
W jednym takcie, który podzielony jest na cztery równe części stawiamy trzy kroki: dwa szybkie i jeden wolny.

Technika
Wszystkie kroki w rumbie tańczymy na całych stopach, bez zbędnych unoszeń i opadań, bardzo charakterystyczny dla rumby jest ruch bioder.


 

© AKADEMIA TAŃCA KRAKÓW