Kursy Tańca

Samba kroki, Akademia Tańca kraków

Kursy Tańca
Lekcje tańca
Nauka tańca
 

  Samba

NOWA WERSJA STRONY          GRAFIK    ZAPISY

UWAGA! Jest to archiwalna wersja strony. Zapraszamy do korzystania z nowej witryny
http://naukatanca.com


TAŃCE LATYNOAMERYKAŃSKIE - SAMBA

SAMBA

Takt: 2/4
Tempo: 54-56 taktów na minutę

Zarys historii
Korzeni samby należy doszukiwać się w rytmach i pieśniach niewolników afrykańskich. Sama nazwa tańca pochodzi od słowa "semba" oznaczającego tańce pochodzenia afrykańskiego charakteryzujące się gwałtownymi ruchami ciała. Samba jest oczywiście tańcem narodowym Brazylii. Do udziału w karnawale w Rio de Janerio uczestnicy przygotowują się cały rok w specjalnych szkołach samby escolas de samba. Taniec ten zawitał do Europy w 1914 roku zyskując szybko duże powodzenie przerwane jednakże przez wojnę. Renesans samba przeżywa po II wojnie światowej kiedy to wkracza również do Polski. Pełna dynamizmu i polotu, skoczna samba zachwyca do dzisiaj nie tylko podczas karnawału, ale również na turniejach tańca towarzyskiego - wchodzi wszak w program tańców międzynarodowych.

Styl i charakter tańca
Samba zaliczana jest do grupy tańców Ameryki Łacińskiej. Jest to taniec progresywny, ruchowo-przestrzenny, z charakterystycznym sprężystym ruchem ciała. Samba jest tańcem skoczym i szybkim.

Postawa taneczna
Tańczący stają w pozycji naturalnie wyprostowanej i trzymają głowy wysoko. Ustawieni w nieznacznej odległości od siebie, tancerz obejmuje tancerkę prawą ręką. Jest to postawa zasadnicza, ponadto wyróżnić można pozycję otwartą - tancerz nie obejmuje partnerki, trzymanie odbywa się tylko jedną ręką, a także pozycję promenady - partner ustawiony jest po lewej stronie tancerki.

Rytm
Samba charakteryzuje się trzema zasadniczymi podziałami rytmicznymi i dwoma sposobami tańczenia: sambą dwukrokową i trzykrokową.

Technika
Wszystkie kroki do przodu stawiane są od podeszwy na całą stopę, w większości figur dwukrotnie zginamy i prostujemy kolana, a ruch bioder nie jest przenoszony na górną część ciała.


 

© AKADEMIA TAŃCA KRAKÓW